Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser Motorsporten.dk
Nyheder fra dansk motorsport, og international motorsport med dansk deltagelse.
Motorsporten.dk - Dansk motorsport og international motorsport med dansk deltagelse. Nyheder, artikler, resultater og anmeldelser

Tidligere klasser

    

Her kan man finde oplysninger om tidligere klasser, både indenfor dansk og udenlandsk motorsport.
Her kan man kan spole tilbage og læse hvad der er blevet skrevet om de forgangne klasser.

Du kan starte med at vælge årstallet der har din interesse oppe i feltet til højre. Rul derefter ned og klik på de relevante links for de klasser du ønsker at finde artikler og informationer om.

 

Formel BMW EU

Serien er startet i 2008 og køres som support til en række europæiske Formel 1 Grand Prix.
Serien sluttede i 2010.

Kørere 
Carlos HuertasRäikönnen Robertson RacingFormel BMW
Michael Klitgaard Christensen Räikönnen Robertson RacingFormel BMW
Rupert Svendsen-CookRäikönnen Robertson RacingFormel BMW
Marco WittmannJosef Kaufmann RacingFormel BMW
Kazeem ManzurJosef Kaufmann RacingFormel BMW
Esteban GutierrezJosef Kaufmann RacingFormel BMW
Thomas HillsdonMotaworld RacingFormel BMW
Mathijs HarkemaMotaworld RacingFormel BMW
10 Asad RahmanMotaworld RacingFormel BMW
11 Daniel JuncadellaEuroInternationalFormel BMW
12 Facundo RegaliaEuroInternationalFormel BMW
14 Alexander RossiEuroInternationalFormel BMW
15 Doru SechelariuFortec MotorsportFormel BMW
16 William BullerFortec MotorsportFormel BMW
18 Pedro BianchiniFMS InternationalFormel BMW
19 Mihai MarinescuFMS InternationalFormel BMW
20 Ollie MillroyFMS InternationalFormel BMW
21 Michael Klitgaard Christensen Motaworld RacingFormel BMW
21 Juan CevallosMücke MotorsportFormel BMW
22 David MengesdorfMücke MotorsportFormel BMW
23 Anthony ComasMücke MotorsportFormel BMW
24 Bastian GraberAM-Holzer RennsportFormel BMW
25 Jazeman JaafarAM-Holzer RennsportFormel BMW
27 Adrien TambayEifelland RacingFormel BMW
28 Tiago GeronimiEifelland RacingFormel BMW
29 Henrique MartinsEifelland RacingFormel BMW
30 Kevin BreysseDAMSFormel BMW
31 Jim PlaDAMSFormel BMW
 Michael Klitgaard Christensen Josef Kaufmann RacingFormel BMW
 
Kalender 2008
27.04.08 Circuit de Catalunya
06.07.08 Silverstone
20.07.08 Hockenheim
03.08.08 Hungaroring
24.08.08 Valencia (gadeløb)
07.09.08 Spa-Francorchamps
14.09.08 Monza

Mestre:
2008: Esteban Gutierrez
2009: Luiz Felipe Nasr
2010: Robin Frijns

 

Formula Renault 2.0 Nordic Series

Formel Renault Scandinavian Cup startede op til 2004 sæsonen, hvor der blev afviklet løb i både Danmark og Sverige for Formel Renault 2000 racere.
Serien skiftede til 2005 sæsonen navn til Formula Renault 2.0 Nordic Series.


Mestre:
2002: Philip Andersen
2003: Tom Pedersen
2004: Kasper Andersen
2005: Jesper Wulff Laursen
2006: Steffen Møller

 

Formel Renault 2000 England

Formel Renault 2000 UK

Kørere 
Adriano BuzaidFortec MotorsportFormula Renault 2.0
James CaladoFortec MotorsportFormula Renault 2.0
Richard SingletonHill Speed RacingFormula Renault 2.0
Alex MorganHill Speed RacingFormula Renault 2.0
Adam ChristodoulouCR Scuderia Formula RenaultFormula Renault 2.0
Sten PentusCR Scuderia Formula RenaultFormula Renault 2.0
Dean StonemanAlpine MotorsportFormula Renault 2.0
Riki ChristodoulouFortec MotorsportFormula Renault 2.0
Oliver WebbFortec MotorsportFormula Renault 2.0
13 Jordan OakesEurotek MotorsportFormula Renault 2.0
20 Kieren ClarkApotex Scorpio MotorsportFormula Renault 2.0
21 Sho HanawaApotex Scorpio MotorsportFormula Renault 2.0
22 Alexander SimsManor MotorsportFormula Renault 2.0
23 Ryuji YamamotoCR Scuderia Formula RenaultFormula Renault 2.0
24 Henry SurteesManor MotorsportFormula Renault 2.0
25 Thomas HylkemaMark Burdett MotorsportFormula Renault 2.0
26 Richard KentMark Burdett MotorsportFormula Renault 2.0
27 Tom ArmourMark Burdett MotorsportFormula Renault 2.0
35 Kris LoaneManor MotorsportFormula Renault 2.0
38 Joshua ScottApotex Scorpio MotorsportFormula Renault 2.0
43 Scott JenkinsCR Scuderia Formula RenaultFormula Renault 2.0
 
Kalender 2008
30.03.08 Brands Hatch
13.04.08 Rockingham
04.05.08 Donington Park
18.05.08 Thruxton
01.06.08 Croft
08.06.08 Silverstone
13.07.08 Snetterton
27.07.08 Oulton Park
31.08.08 Silverstone
21.09.08 Brands Hatch

Mestre:
1993: Ivan Arias
1994: James Matthews
1995: Guy Smith
1996: David Cook
1997: Marc Hynes
1998: Aluizio Coelho
1999: Antonio Pizzonia
2000: Kimi Räikkönen
2001: Carl Breeze
2002: Danny Watts
2003: Lewis Hamilton
2004: Mike Conway
2005: Oliver Jarvis
2006: Sebastian Hohenthal
2007: Duncan Tappy
2008: Adam Christodoulou
2009: Dean Smith
2010: Tom Blomqvist
2011: Alex Lynn

 

Formel Renault Scandinavian Cup

Formel Renault Scandinavian Cup startede op til 2004 sæsonen, hvor der blev afviklet løb i både Danmark og Sverige for Formel Renault 2000 racere.

 

Formel Renault 2000 Tyskland

Formel Renault 2000 Tyskland

 

Formel Renault 2000 Italien

Formel Renault 2000 Italien

Kørere 
24 Daniel ZampieriBVM Minardi TeamFormel Renault 2.0
69 Simon TrummerJenzer MotorsportFormel Renault 2.0
 
Kalender 2008
13.04.08 Vallelunga
11.05.08 Hungaroring
25.05.08 Brno
01.06.08 Spa-Francorchamps
20.07.08 Misano
14.09.08 Mugello
12.10.08 Monza

Mestre:
2000: Felipe Massa
2001: Ryan Briscoe
2002: José Maria López
2003: Franck Perera
2004: Pastor Maldonado
2005: Kamui Kobayashi
2006: Dani Clos
2007: Mika Mäki
2008: Pål Varhaug
2009: Daniel Mancinelli
2010: Francesco Frisone

 

FIA Formel 2

Gammel formel klasse, som genoplives i 2009 i FIA regi. Klassen blev lukket efter 2012-sæsonen efter nogle år med mindre interessante kørere og events.


Mestre:
2009: Andy Soucek
2010: Dean Stoneman
2011: Mirko Bortolotti
2012: Luciano Bacheta

 

SuperLeague Formula

Fodbold med 300 Km/t.
Klassen er en fusion af to store sportsgrene, den har passionen for fodbold samt gyset og spændingen ved racerløb.
Serien blev 'sparket igang' august 2008 med et felt af racere bestykket med 750 HK V12 motorer, rigt dekoreret i de store fodbold klubbers farver.

Klassen kørte fra 2008 til 2011.

Kørere 
Robert DoornbosAC Milan
Alessandro Pier GuidiGalatasaray SK
Yelmer BuurmanPSV Eindhoven
Bertrand BaguetteAl AinPanoz DP09B
Andreas ZuberAl Ain
Tuka RochaFlamengo
Craig DolbyRSC Anderlecht
Kasper Mengers Andersen Olympiacos
10 Maximilian WisselFC Basel
11 Nelson PhilippeBorussia Dortmund
12 Davide RigonBeijing Guoan
14 Andy SoucekCorinthiansPanoz DP09B
15 Andy SoucekAtlético MadridPanoz DP09B
16 Tristan GommendyFC Porto
17 Ryan DalzielGlasgow Rangers
18 Borja GarciaSevilla FC
19 Duncan TappyTottenham Hotspur
21 Adrian VallesLiverpool FC
22 Enrico ToccaceloAS Roma
 
Kalender 2008
31.08.08 Donington Park
21.09.08 Nürburgring
05.10.08 Zolder
19.10.08 Estoril
02.11.08 Vallelunga
23.11.08 Jerez
 

A1 Grand Prix

Kørere 
Ian DykTeam AustralienA1
John MartinTeam AustralienA1
John MartinTeam AustralienA1
Ashley WalshTeam AustralienA1
Felipe GuimarãesTeam BrasilienA1
Sergio JimenezTeam BrasilienA1
Bruno JunqueiraTeam BrasilienA1
James HinchcliffeTeam CanadaA1
Robert WickensTeam CanadaA1
Jonathan CochetTeam FrankrigA1
Loïc DuvalTeam FrankrigA1
Loïc DuvalTeam FrankrigA1
Nicolas LapierreTeam FrankrigA1
Nicolas ProstTeam FrankrigA1
Jeroen BleekemolenTeam HollandA1
Jeroen BleekemolenTeam HollandA1
Robert DoornbosTeam HollandA1
Dennis ReteraTeam HollandA1
Armaan EbrahimTeam IndienA1
Narain KarthikeyanTeam IndienA1
Narain KarthikeyanTeam IndienA1
Parthiva SureshwarenTeam IndienA1
Zahir AliTeam IndonesienA1
Satrio HermantoTeam IndonesienA1
Satrio HermantoTeam IndonesienA1
Adam CarrollTeam IrlandA1
Adam CarrollTeam IrlandA1
Ralph FirmanTeam IrlandA1
Niall QuinnTeam IrlandA1
Stefano ColettiTeam ItalienA1
Christian MontanariTeam ItalienA1
Fabio OnidiTeam ItalienA1
Edoardo PiscopoTeam ItalienA1
Edoardo PiscopoTeam ItalienA1
Enrico ToccaceloTeam ItalienA1
CongFu ChengTeam KinaA1
CongFu ChengTeam KinaA1
Ho-Pin TungTeam KinaA1
Jin-Woo HwangTeam KoreaA1
Jimmy AubyTeam LibanonA1
Khalil BeschirTeam LibanonA1
Daniel MoradTeam LibanonA1
Fairuz FauzyTeam MalaysiaA1
Fairuz FauzyTeam MalaysiaA1
Aaron LimTeam MalaysiaA1
Alex YoongTeam MalaysiaA1
Salvador DuranTeam MexicoA1
Salvador DuranTeam MexicoA1
David GarzaTeam MexicoA1
David GarzaTeam MexicoA1
Michel Jourdain Jr.Team MexicoA1
Clivio PiccioneTeam MonacoA1
Earl BamberTeam New ZealandA1
Jonny ReidTeam New ZealandA1
Chris van der DriftTeam New ZealandA1
Adam KhanTeam PakistanA1
Filipe AlbuquerqueTeam PortugalA1
Filipe AlbuquerqueTeam PortugalA1
Armando ParenteTeam PortugalA1
Joao UrbanoTeam PortugalA1
Alexandre ImperatoriTeam SchweizA1
Neel JaniTeam SchweizA1
Neel JaniTeam SchweizA1
Dan ClarkeTeam StorbritanienA1
Oliver JarvisTeam StorbritanienA1
Robbie KerrTeam StorbritanienA1
Danny WattsTeam StorbritanienA1
Gavin CronjeTeam SydafrikaA1
Adrian ZauggTeam SydafrikaA1
Adrian ZauggTeam SydafrikaA1
Tomas EngeTeam TjekkietA1
Jarek JanisTeam TjekkietA1
Josef KralTeam TjekkietA1
Filip SalaquardaTeam TjekkietA1
Michael AmmermüllerTeam TysklandA1
Christian VietorisTeam TysklandA1
Marco AndrettiTeam USAA1
John R. HildebrandTeam USAA1
Charlie KimballTeam USAA1
Buddy RiceTeam USAA1
Jonathan SummertonTeam USAA1
 
Kalender 2008
20.01.08 Taupo
03.02.08 Sydney
24.02.08 Durban
16.03.08 Autódromo Hermanos Rodríguez
13.04.08 Shanghai
04.05.08 Brands Hatch
05.10.08 Zandvoort
09.11.08 Sentul
23.11.08 Sepang
 

Formel 3 German

Det tyske Formel 3 har igennem mange år været et af de stæreste Formel 3-mesterskaber. Da F3 Euroseries kom til i 2003 var de bedste tyske team med i den europæiske serie. Det tyske Formel 3-mesterskab fortsatte dog som en selvstændig serie, men kaldet ATS Formel 3 Cup. Kvaliteten af feltet fra 2004 har været forholdsvis pauver.

Kørere 
44 Esteban GutierrezJosef Kaufmann RacingDallara F307
 

Mestre:
1975: Ernst Maring
1976: Bertram Schäfer
1977: Peter Scharmann
1978: Bertram Schäfer
1979: Michael Korten
1980: Frank Jelinski
1981: Frank Jelinski
1982: John Nielsen
1983: Franz Konrad
1984: Kurt Thiim
1985: Volker Weidler
1986: Kris Nissen
1987: Bernd Schneider
1988: Joachim Winkelhock
1989: Karl Wendlinger
1990: Michael Schumacher
1991: Tom Kristensen
1992: Pedro Lamy
1993: Jos Verstappen
1994: Jörg Müller
1995: Norberto Fontana
1996: Jarno Trulli
1997: Nick Heidfeld
1998: Bas Leinders
1999: Christijan Albers
2000: Giorgio Pantano
2001: Toshihiro Kaneishi
2002: Gary Paffett

2003: Joao Paulo de Oliveira
2004: Bastian Kolmsee
2005: Peter Elkmann
2006: Ho-Pin Tung
2007: Carlo van Dam
2008: Frederic Vervisch
2009: Laurens Vanthoor
2010: Tom Dillmann
2011: Richie Stanaway
2012: Jimmy Eriksson
2013: Marvin Kirchhöfer

 

Formula Renault 3.5 Series

Formula Renault 3.5 Series er det navnet for klassen, der for en kort tid var kendt som World Series by Renault. Klassen blev introduceret i 2005 sæsonen efter en sammensmeltning af Formula Renault V6 samt Nissan World Series.

Kørere 
Julien JousseTech 1 RacingFormel Renault 3.5 V6
Charles PicTech 1 RacingFormel Renault 3.5 V6
Bertrand BaguetteInternational Draco RacingFormel Renault 3.5 V6
Mikhail AleshinCarlin MotorsportFormel Renault 3.5 V6
Robert WickensCarlin MotorsportFormel Renault 3.5 V6
Miguel MolinaPrema PowerteamFormel Renault 3.5 V6
10 Alvaro BarbaPrema PowerteamFormel Renault 3.5 V6
12 Borja GarciaRC MotorsportFormel Renault 3.5 V6
12 Duncan TappyRC MotorsportFormel Renault 3.5 V6
16 Daniil MoveKTRFormel Renault 3.5 V6
17 Guillaume MoreauKTRFormel Renault 3.5 V6
19 Salvador DuranInterwetten.comFormel Renault 3.5 V6
20 Pablo Sánchez LopezInterwetten.comFormel Renault 3.5 V6
21 Giedo van der GardeP1 MotorsportFormel Renault 3.5 V6
22 Pippa MannP1 MotorsportFormel Renault 3.5 V6
23 James WalkerFortec MotorsportFormel Renault 3.5 V6
24 Fairuz FauzyFortec MotorsportFormel Renault 3.5 V6
24 Julian TheobaldFortec MotorsportFormel Renault 3.5 V6
25 Pasquale di SabatinoRed Devil Team ComtecFormel Renault 3.5 V6
26 Marco BonanomiRed Devil Team ComtecFormel Renault 3.5 V6
27 Fabio CarboneUltimate SignatureFormel Renault 3.5 V6
28 Esteban GuerrieriUltimate SignatureFormel Renault 3.5 V6
 
Kalender 2008
27.04.08 Monza
04.05.08 Spa-Francorchamps
25.05.08 Monte Carlo
08.06.08 Silverstone
06.07.08 Hungaroring
31.08.08 Nürburgring
07.09.08 Bugatti
28.09.08 Estoril
19.10.08 Circuit de Catalunya

Mestre:
2005: Robert Kubica
2006: Alx Danielsson
2007: Alvaro Parente
2008: Giedo van der Garde
2009: Bertrand Baguette
2010: Mikhail Aleshin
2011: Robert Wickens
2012: Robin Frijns
2013: Kevin Magnussen

 

Volkswagen Polo Cup Tyskland

Polo Cup køres som mærke klasse i Tyskland, hvor den er blevet kørt siden 2004.

Kørere 
Andreas SimonsenVW Polo
Alexander RambowVW Polo
Shane WilliamsVW Polo
Sebastian VogesVW Polo
Niclas OlssonVW Polo
Stefan KolbVW Polo
Heiko GerthVW Polo
Michael SchöchVW Polo
10 Ignacio EspinosaVW Polo
11 Elia ErhartVW Polo
12 Felix TiggesVW Polo
14 Tomas MicanekVW Polo
15 Vivien VolkVW Polo
16 Thor Qualmann VW Polo
17 Maximilian SandritterVW Polo
18 Jörg SchriekVW Polo
19 Kennie Frydkjær Jensen VW Polo
20 Ole HolzkammVW Polo
21 Marius SlaboseviciusVW Polo
22 Matthias GamaufVW Polo
23 Nils MierschkeVW Polo
25 Dominik PreussVW Polo
26 Maciek SteinhofVW Polo
27 Florian SpenglerVW Polo
28 Maximilian KarstenVW Polo
 
Kalender 2008
13.04.08 Hockenheim
20.04.08 Oschersleben
18.05.08 Lausitzring
29.06.08 Norisring
27.07.08 Nürburgring
31.08.08 Brands Hatch
21.09.08 Sachsenring
26.10.08 Hockenheim

Mestre:
2004: Matthias Meyer
2005: Rene Rast
2006: Jimmy Johansson
2007: Constantin Dressler
2008: Alexander Rambow
2009: Maciek Steinhof

 

American Le Mans Series

Langdistance race, som blandt andet blev lanceret af ejeren af Panoz-teamet, Don Panoz. Serien indeholder en lang række 4-timers løb, samt de legendariske 12-timers løb, Sebring 12 timer og Petit Le Mans.

Kørere 
Rinaldo CapelloAudi Sport North AmericaAudi R10 TDI (LMP1)
Tom Kristensen
Allan McNish
Lucas LuhrAudi Sport North AmericaAudi R10 TDI (LMP1)
Mike Rockenfeller
Marco Werner
Ron FellowsCorvette RacingChevrolet Corvette C6R (GT1)
Jan Magnussen
Johnny O'Connell
Olivier BerettaCorvette RacingChevrolet Corvette C6R (GT1)
Oliver Gavin
Max Papis
Uwe AlzenVICI RacingPorsche 911 GT3 RSR (GT2)
Craig Stanton
Nathan Swartzbaugh
Ryan BriscoePenske RacingPorsche RS Spyder (LMP2)
Patrick Long
Sascha Maassen
007 Jonathan CockerDrayson - BarwellAston Martin DBRS 9 (GT2)
Paul Drayson
Tim Sugden
Timo BernhardPenske RacingPorsche RS Spyder (LMP2)
Emmanuel Collard
Romain Dumas
07 Pedro LamyTeam Peugeot TotalPeugeot 908 (LMP1)
Nicolas Minassian
Stephane Sarrazin
008 Terry BorchellerBell MotorsportsAston Martin DBR 9 (GT1)
Chapman Ducote
Antonio Garcia
Gerardo BonillaBK MotorsportsLola B07 46 (LMP2)
Ben Devlin
David BrabhamHighcroft RacingAcura ARX-01B (LMP2)
Stefan Johansson
Scott Sharp
10 Ben CollinsECO RacingRadical R10 (LMP1)
Harri Toivonen
Simon Wright
11 Joel FeinbergPrimetime Race GroupDodge Viper Competition Coupe (GT2)
Chris Hall
12 Anthony BurgessAutocon MotorsportsCreation CA07-002 (LMP1)
Chris McMurry
Bryan Willman
15 Luis DiazLowe’s Fernandez RacingAcura ARX-01B (LMP2)
Adrian Fernandez
16 Chris DysonDyson RacingPorsche RS Spyder (LMP2)
Guy Smith
20 Marino FranchittiDyson RacingPorsche RS Spyder (LMP2)
Andy Lally
Butch Leitzinger
21 Joey HandPanozPanoz Esperante (GT2)
Tom Milner
Tom Sutherland
26 Marco AndrettiAndretti Green RacingAcura ARX-01B (LMP2)
Christian Fittipaldi
Bryan Herta
27 Jan LammersHorag RacingPorsche RS Spyder (LMP2)
Fredy Lienhard
Didier Theys
28 Lou GigliottiLG MotorsportsChevrolet Riley Corvette C6 (GT2)
Marc Goossens
Doug Peterson
32 Juan Barazi Barazi-EpsilonZytek 07S (LMP2)
Jean-Christophe Ravier
Michael Vergers
37 Richard BerryIntersport RacingLola B06/10 (LMP1)
Clint Field
Jon Field
40 David MurryRobertson RacingDoran Ford GT-R (GT2)
Andrea Robertson
David Robertson
44 Alex DavisonFlying Lizard MotorsportsPorsche 911 GT3 RSR (GT2)
Darren Law
Seth Neiman
45 Jörg BergmeisterFlying Lizard MotorsportsPorsche 911 GT3 RSR (GT2)
Wolf Henzler
Marc Lieb
46 Richard LietzFlying Lizard MotorsportsPorsche 911 GT3 RSR (GT2)
Patrick Pilet
Johannes van Overbeek
48 Gunnar JeanetteCorsa MotorsportsFerrari F430 GT (GT2)
Ralf Kelleners
Johnny Mowlem
61 Niclas JonssonRisi CompetizioneFerrari F430 GT (GT2)
Tracy Krohn
Eric van de Poele
62 Gianmaria BruniRisi CompetizioneFerrari F430 GT (GT2)
Jaime Melo
Mika Salo
71 Robert BellTafel RacingFerrari F430 GT (GT2)
Dominik Farnbacher
Dirk Müller
73 Pierre EhretTafel RacingFerrari F430 GT (GT2)
Allan Simonsen
Jim Tafel
77 Mauro CasadeiAutoracing Club BratislavaPorsche 911 GT3 RSR (GT2)
Miroslav Konopka
87 Marc BassengFarnbacher Loles MotorsportsPorsche 911 GT3 RSR (GT2)
Bryce Miller
Dirk Werner
 
Kalender 2008
15.03.08 Sebring
05.04.08 St. Petersburg
19.04.08 Long Beach
26.04.08 Houston (gadeløb)
18.05.08 Salt Lake City
12.06.08 Lime Rock
19.07.08 Mid-Ohio
09.08.08 Road America
24.08.08 Mosport Park
30.08.08 Detroit
04.10.08 Road Atlanta
18.10.08 Laguna Seca
 

ALMS
GT Class

GT 1 og GT 2 American Le Mans Series

 

ALMS
GT3

American Le Mans Series GT3 klassen,

 

APLMS

Asia-Pacific Le Mans Special Event

 

BMW M3 Challenge

Første løbssæson 2008.

Kørere 
Michael HoldenRacing Service InternationalBMW M3
 
 

Clio Cup - JTCC

Den tidligere junior klasse JTCC blev i 2012 afløst af Clio Cup - JTCC. Klassen køres som support serie til STCC, deltagerne skal stadig være under 25 år for at kunne deltage i denne junior klasse. Det er fortsat ønsket at økonomien skal kunne holdes på det lavest mulige niveau, for at flest mulige kan deltage.

 

EuroBOOS

Klassen for tidligere Formel 1 og IndyCar Series biler, med mindst 6 år 'på bagen', samt tidligere Formel 3000 og Formel Renault V6 biler.
Serien lukkede efter to afdelinger i 2010 da der ikke længere var nok deltagere.

Kørere 
22 Jens Renstrup TopspeedDallara Renault 3.5 V6
 
 

F3000 Italy

Klassen kørte i sæsonerne 2005-2006

 

Formel 1 - præsentation - Ferrari

Kalender 2008
06.01.08 Fiorano
 

Formel 1 - præsentation - Honda

Kalender 2008
29.01.08 England
 

Formel 1 - præsentation - McLaren

Kalender 2008
07.01.08 Tyskland
 

Formel 1 - præsentation - Toyota

Kalender 2008
10.01.08 Tyskland
 

Formel 1 præsentation - BMW Sauber

Kalender 2008
14.01.08 Tyskland
 

Formel 3 Euro

Formel 3 Euroseries Kombination af tysk og fransk mesterskab, startet i 2003 sæsonen. Lukket efter 2012-sæsonen hvorefter det køres i regi af FIA F3 European Championship

Kørere 
Nicolas HülkenbergART Grand PrixDallara F308
James JakesART Grand PrixDallara F308
Christian VietorisMücke MotorsportDallara F308
Erik JanisMücke MotorsportDallara F308
Sam BirdManor MotorsportDallara F308
Niall BreenManor MotorsportDallara F308
Edoardo MortaraSignature-PlusDallara F308
Franck MailleuxSignature-PlusDallara F308
Renger van der ZandePrema PowerteamDallara F308
10 Charlie KimballPrema PowerteamDallara F308
14 Michael KleinJo Zeller RacingDallara F308
15 Daniel Campos HullHBR MotorsportDallara F308
17 Maximilian GötzRC MotorsportDallara F308
18 Martin PlowmanRC MotorsportDallara F308
19 Tom DillmannSG FormulaDallara F308
20 Henkie WaldschmidtSG FormulaDallara F308
21 Richard PhilippeCarlin MotorsportDallara F308
22 Rodolfo GonzalezCarlin MotorsportDallara F308
23 Daniel ClosPrema PowerteamDallara F308
24 Jules BianchiART Grand PrixDallara F308
25 Jon LancasterART Grand PrixDallara F308
26 Mika MäkiMücke MotorsportDallara F308
27 Basil ShaabanHBR MotorsportDallara F308
28 Koudai TsukakoshiManor MotorsportDallara F308
29 Kazuya OshimaManor MotorsportDallara F308
30 Jean-Karl VernaySignature-PlusDallara F308
31 Stefano ColettiPrema PowerteamDallara F308
31 Stefano ColettiSignature-PlusDallara F308
32 Jens KlingmannRC MotorsportDallara F308
33 CongFu ChengRC MotorsportDallara F308
34 Yann ClairaySG FormulaDallara F308
35 Robert WickensSignature-PlusDallara F308
40 Daniel RicciardoSG FormulaDallara F308
41 Brendon HartleyRC MotorsportDallara F308
 
Kalender 2008
13.04.08 Hockenheim
04.05.08 Mugello
01.06.08 Pau
29.06.08 Norisring
13.07.08 Zandvoort
27.07.08 Nürburgring
31.08.08 Brands Hatch
21.09.08 Circuit de Catalunya
05.10.08 Bugatti
26.10.08 Hockenheim

Mestre
2003: Ryan Briscoe
2004: Jamie Green
2005: Lewis Hamilton
2006: Paul di Resta
2007: Romain Grosjean
2008: Nicolas Hülkenberg
2009: Jules Bianchi
2010: Edoardo Mortara
2011: Roberto Merhi
2012: Daniel Juncadella

 

Formel BMW DE

ADAC Formel BMW - Tyskland


Mestre:
2002: Nico Rosberg
2003: Maximilian Götz
2004: Sebastian Vettel
2005: Nicolas Hülkenberg
2006: Christian Vietoris
2007: Jens Klingmann

 

Formel BMW UK

Den britiske Formel BMW klasse der kørte fra 2004 til 2007


Mestre:
2004: Tim Bridgman
2005: Dean Smith
2006: Niall Breen
2007: Marcus Ericsson

 

Formel Gloria

Formel Gloria blev introduceret i 2004 sæsonen, hvor der i efterårssæsonen kørtes Italian Throphy "Racing for Gloria" 2004.
Fra 2005 sæsonen skal klassen også køres i Norge.

 

Formel Renault 2.0 Sverige

Den svenske Formel Renault 2.0 serie startede op til 2009 sæsonen, der skal afvikles 6 løbsweekender, hvoraf to af disse løb afvikles sammen med den finske serie for Formel Renault 2.0 racere.
Nogle af seriens løb bliver afviklet sammen med STCC løbene og det giver lidt TV tid til serien sammen med de øvrige STCC supportklasser.

 

Formel Renault V6

Renault Sport har sammen med Tatuus udviklet en superracer i stil med F3000 og vi blev præsenteret for chassis, motor og alle vingedele der altsammen er produceret i carbon, motoren har 320 hk og 400nm, der er kun 2 pedaler en speeder og en bremsepedal, koblingen sidder på rattet præcis som en F1 og mest interssant er nok at der ingen fejdre er i bilen men torrisionstænger som man også bruger i F1.

Klassen lukkede ned efter 2004 sæsonen for at blive ændret til Formula Renault 3.5 Series i en fusion med Nissan World Series.

 

Formula Nippon

Klassen har fra 2013 skiftet til et nyt officielt navn: Super Formula, hvor racerne er opdateret efter et helt nyt reglement
Før det var det i årene 1987 til 1995 også kendt som det japanske Formel 3000-mesterskab

Kørere 
Tsugio MatsudaLawson Team ImpulLola FN06
Benoit TreluyerLawson Team ImpulLola FN06
Naoki YokomizoKondoLola FN06
Joao Paulo de OliveiraKondoLola FN06
Toshihiro Kaneishi5zigenLola FN06
Katsuyuki Hiranaka5zigenLola FN06
Satoshi MotoyamaLeMansLola FN06
Hiroaki IshiuraLeMansLola FN06
20 Kohei HirateTeam ImpulLola FN06
31 Loïc DuvalPIAA NakajimaLola FN06
32 Takashi KogurePIAA NakajimaLola FN06
36 Andre LottererTOM´s RacingLola FN06
37 Seiji AraTOM´s RacingLola FN06
40 Kosuke MatsuuraDandelionLola FN06
41 Takeshi TsuchiyaDandelionLola FN06
47 Ronnie QuintarelliCerumoLola FN06
48 Yuji TachikawaCerumoLola FN06
55 Yuji IdeAutobacs Racing Team AguriLola FN06
56 Takuya IzawaAutobacs Racing Team AguriLola FN06
67 Roberto StreitInging MotorsportLola FN06
 
Kalender 2008
06.04.08 Fuji
11.05.08 Suzuka
25.05.08 Motegi
08.06.08 Okayama
13.07.08 Suzuka
10.08.08 Motegi
31.08.08 Fuji
21.09.08 Sugo

Mestre:
1996: Ralf Schumacher
1997: Pedro de la Rosa
1998: Satoshi Motoyama
1999: Tom Coronel
2000: Toranosuke Takagi
2001: Satoshi Motoyama
2002: Ralph Firman
2003: Satoshi Motoyama
2004: Richard Lyons
2005: Satoshi Motoyama
2006: Benoit Treluyer
2007: Tsugio Matsuda
2008: Tsugio Matsuda
2009: Loïc Duval
2010: Joao Paulo de Oliveira
2011: Andre Lotterer
2012: Kazuki Nakajima

 

Formula X

Support klasse for LMES (Le Mans Endurance Series), med start fra og med 2004 sæsonen.

 

Formel Palmer Audi

Serien for unge kørere i skiftet fra gokart til formel-race var aktiv fra 1998 til udgangen af 2010 hvor den lukkede.

Kørere 
11 Matthew HamiltonFPA
55 Vibe Smed FPA
 
Kalender 2008
13.04.08 Donington Park
04.05.08 Brands Hatch
18.05.08 Spa-Francorchamps
28.06.08 Oulton Park
27.07.08 Brands Hatch
17.08.08 Snetterton
31.08.08 Brands Hatch
20.09.08 Silverstone

Mestre:
1998: Justin Wilson
1999: Richard Tarling
2000: Damien Faulkner
2001: Steve Warburton
2002: Adrian Willmot
2003: Ryan Lewis
2004: Jonathan Kennard
2005: Joe Tandy
2006: Jon Barnes
2007: Tim Bridgman
2008: Jason Moore
2009: Richard Plant
2010: Nigel Moore

 

GP Masters

En nystartet serie, som efter lang tids rygter blev en realitet i slutningen af 2005, hvor der blev kørt et løb på Kyalami. Fra 2006 etableres det som en serie hvor tidligere Formel 1-kørere duellere. Det blev dog ikke til mange løb og det hele lukkede ned kort efter.

 

Grand Prix 2 Asia Series

Grand Prix 2 Asia Series opstod til 'vinter-sæsonen' 2007 -08, som en asiatisk vinterserie for Grand Prix 2 klasse, primært med det mål at hjælpe asiatiske kørere frem mod Formel 1.
Løbene bliver kørt i Dubai, Indonesien, Malaysia, Bahrain, og er planlagt så ledes at kørerne kan deltage både i Grand Prix 2 Series og Grand Prix 2 Asia Series.

Serien blev lukket ned kort inde i 2011, blandt andet grundet den økonomiske krise og i stedet blev den store Grand Prix 2 udvidet til også at have løb udenfor Europa.

Kørere 
Karun ChandhokiSport InternationalDallara GP2
Bruno SennaiSport InternationalDallara GP2
Stephen JellyeART Grand PrixDallara GP2
Romain GrosjeanART Grand PrixDallara GP2
Vitaly PetrovCampos RacingDallara GP2
Diego NunesCampos RacingDallara GP2
Christian Bakkerud Super NovaDallara GP2
Fairuz FauzySuper NovaDallara GP2
Jerôme D'ambrosioDAMSDallara GP2
10 Kamui KobayashiDAMSDallara GP2
11 Sébastien BuemiArden InternationalDallara GP2
12 Adam KhanArden InternationalDallara GP2
14 Davide ValsecchiDurangoDallara GP2
15 Alberto ValerioDurangoDallara GP2
16 Adrian VallesFMS InternationalDallara GP2
17 Michael HerckFMS InternationalDallara GP2
18 Haralds SlegelmilhsTrident RacingDallara GP2
19 Ho-Pin TungTrident RacingDallara GP2
20 Marcello PuglisiPiquet SportsDallara GP2
21 Marco BonanomiPiquet SportsDallara GP2
22 Armaan EbrahimDavid Price RacingDallara GP2
23 Andy SoucekDavid Price RacingDallara GP2
24 Milos PavlovicBCN CompeticionDallara GP2
25 Jason TahinciBCN CompeticionDallara GP2
26 Hiroki YoshimotoQi-Meritus.MaharaDallara GP2
27 Luca FilippiQi-Meritus.MaharaDallara GP2
 
Kalender 2008
26.01.08 Dubai
16.02.08 Sentul
23.03.08 Sepang
06.04.08 Sakhir
12.04.08 Dubai
19.10.08 Shanghai
05.12.08 Dubai

Mestre:
2008: Romain Grosjean
2009: Kamui Kobayashi
2010: Davide Valsecchi
2011: Romain Grosjean

 

Intercontinental Le Mans Cup

Intercontinental Le Mans Cup startede i 2010 med tre løb, et på Silverstone, et på Road Atlanta og sidst et på Zhuhai som opstart på et nyt sportscar verdensmesterskab.

 

International Formula Master

Klassen blev præsenteret i september/oktober 2006, og kører fra 2007 sæsonen som supportklasse for World Touring Car Championship (WTCC).


(Foto: FIA WTCC)

Racerne er 2-liters formelbiler, bygget af Tatuus i Italien, og de kører på Yokohama dæk.

Debut sæsonen 2007 indeholder 8 løbsweekender.

Kørere 
Arturo LlobellCram CompetitionFormula S2000
Pablo Sánchez LopezCram CompetitionFormula S2000
Albert CostaCram CompetitionFormula S2000
Vladimir ArabadjievJD MotorsportFormula S2000
Sergey AfanasievJD MotorsportFormula S2000
Chris van der DriftJD MotorsportFormula S2000
Davide RigonADM MotorsportFormula S2000
Tomas PivodaADM MotorsportFormula S2000
Marcello PuglisiPromotorsportFormula S2000
10 Carlos IaconelliPromotorsportFormula S2000
14 Fabrizio CrestaniEuronova RacingFormula S2000
15 Michael MeadowsEuronova RacingFormula S2000
16 Octavio FreitasADM MotorsportFormula S2000
17 Norbert SiedlerADM MotorsportFormula S2000
18 Filip SalaquardaTeam I.S.R.Formula S2000
19 Tim SandtlerTeam I.S.R.Formula S2000
21 Frankie ProvenzanoADM MotorsportFormula S2000
22 Michele CaliendoADM MotorsportFormula S2000
23 Fabio LeimerJenzer MotorsportFormula S2000
24 Matei MihaescuJenzer MotorsportFormula S2000
25 Luca PersianiScuderia FamaFormula S2000
26 Dominik SchramlScuderia FamaFormula S2000
27 Michael AmmermüllerIris ProjectFormula S2000
29 Josef KralTeam JVAFormula S2000
30 Tor GravesTeam JVAFormula S2000
31 Haralds SlegelmilhsTrident RacingFormula S2000
32 Kasper Mengers Andersen Trident RacingFormula S2000
33 Alejandro NuñezTrident RacingFormula S2000
34 Esteban GutierrezTrident RacingFormula S2000
35 Simon TrummerIris ProjectFormula S2000
45 Yuhi SekiguchiEuronova RacingFormula S2000
46 Daniel MancinelliEuronova RacingFormula S2000
 
Kalender 2008
18.05.08 Valencia - Ricardo Tormo
01.06.08 Pau
15.06.08 Brno
13.07.08 Estoril
27.07.08 Brands Hatch
31.08.08 Oschersleben
21.09.08 Anderstorp
05.10.08 Monza

Mestre::
2007: Jerôme D'ambrosio
2008: Chris van der Drift
2009: Fabio Leimer

 

International Formula Master Light

Klassen startet op i 2010 som en underklasse til International Formula Master.
Bilerne der benyttes i klassen er de tidligere Formel Renault 2000 racere, opbygget omkring en Tatuus kulfiber chassis med 2-liters Renault motore og sequentiel gearkasse.

 

Le Mans Intercontinental Cup

Le Mans Intercontinental Cup blev præsenteret i december 2009, med de første løb i 2010.

 

Le Mans Series

Kalender 2008
03.03.08 Paul Ricard
 

Le Mans Series

Den tidligere Le Mans Endurance Series der blev grundlagt i 2004, blev til 2006 sæsonen omdøbt til Le Mans Series.

Kørere 
Rinaldo CapelloAudi Sport Team JoestAudi R10 TDI
Allan McNish
Alexandre PrematAudi Sport Team JoestAudi R10 TDI
Mike Rockenfeller
Marc GenéTeam Peugeot TotalPeugeot 908 HDi FAP
Nicolas Minassian
Pedro LamyTeam Peugeot TotalPeugeot 908 HDi FAP
Stephane Sarrazin
10 Jan CharouzCharouz RacingLola Aston Martin
Stefan Mücke
14 Jamie Campell-WalterCreation AutosportifCreation CA07/001
Felipe Ortiz
15 Stuart HallCreation AutosportifCreation CA07 - AIM
Simon Pagenaud
16 Jean-Christophe BoullionPescarolo SportPescarolo 01 - Judd
Emmanuel Collard
17 Harold PrimatPescarolo SportPescarolo 07 - Judd
Christophe Tinseau
18 Joao BarbosaRollcentre RacingPescarolo 04 Judd
Martin Short
19 Bob BerridgeChamberlain-Synergi MotorsportLola B06/10 - AER
Gareth Evans
25 Thomas ErdosRMLMG Lola EX 265 – MG
Mike Newton
26 Stuart MoseleyTeam Bruichladdich RadicalRadical SR9 - AER
27 Didier TheysHorag RacingPorsche RS Spyder (LMP2)
31 Casper Elgaard Team EssexPorsche RS-Spider
John Elgaard Nielsen
32 Juan Barazi Barazi-EpsilonZytek 07S - Zytek
Michael Vergers
33 Andrea BelicchiSpeedy Racing TeamLola B08/80 Coupé - Judd
Xavier Pompidou
34 Jeroen BleekemolenVan Merksteijn MotorsportPorsche RS-Spider
Peter van Merksteijn
Jos Verstappen
35 Pierre RaguesSaulnier RacingPescarolo 06 – Judd
40 Miguel AmaralQuifel - ASM TeamLola B05/40 - AER
Olivier Pla
46 Mario HaberfeldEmbassy RacingWF01 – Zytek
50 Dino LunardiLarbre Competition TeamSaleen S7R – Ford
59 Tomas EngeTeam ModenaAston Martin DBR9
Antonio Garcia
72 Luc AlphandLuc Alphand AdventuresCorvette C6.R-003
Guillaume Moreau
73 Roland BervilleLuc Alphand AdventuresCorvette C6.R-004
Jean Luc Blanchemain
75 Jean-Philippe BellocIMSA Performance MatmutPorsche 997 GT3 RSR
76 Richard LietzIMSA Performance MatmutPorsche 997 GT3 RSR
Raymond Narac
85 Tom CoronelSpyker SquadronSpyker C8 Laviolette GT2R
Peter Dumbreck
88 Horst Felbermayr Jun.Team Felbermayr-ProtonPorsche 997 GT3 RSR
Christian Ried
90 Lars Erik Nielsen Farnbacher Loles MotorsportsPorsche 997 GT3 RSR
Allan Simonsen
Richard Westbrook
 
Kalender 2008
06.04.08 Circuit de Catalunya
27.04.08 Monza
11.05.08 Spa-Francorchamps
17.08.08 Nürburgring
14.09.08 Silverstone
 

Le Mans Endurance Series

Manden bag de fire løb i Le Mans Endurance Series i 2004 er Stéphane Ratel.

 

Le Mans GT Class

Efter afskaffelsen af GT1 klassen indenfor Automobile Club de l'Ouest (ACO) efter 2010 sæsonen, oprettedes Le Mans GT Class (LMGT) som eneste GT klasse til 2011 sæsonen.
LMGT afløser GT2 klassen, som den reglementsbestemt lægger tæt op af.
Der blev til 2011 indført en maksimal pris på LMGT bilerne på 500.000 €uro.

 

Supercopa

SEAT Leon Supercopa - Tyskland.
Klassen blev påbegyndt i 2005 og blev lukket ned igen efter 2011-sæsonen.

Kørere 
Thomas MarschallFischer RacingSEAT Leon Supercopa
Constantin DresslerFischer RacingSEAT Leon Supercopa
Christoffer Nygaard Fischer RacingSEAT Leon Supercopa
Maximilian WerndlFischer RacingSEAT Leon Supercopa
Philipp LeisenGAG RacingSEAT Leon Supercopa
Jimmy JohanssonGAG RacingSEAT Leon Supercopa
Nicki Thiim GAG RacingSEAT Leon Supercopa
Marin ColakColak MotorsportSEAT Leon Supercopa
John Hansen JHI ATS MotorsportSEAT Leon Supercopa
10 Dillon KosterSEAT Team SartoriusSEAT Leon Supercopa
11 Heiko HammelHWRTSEAT Leon Supercopa
12 Christian BebionHWRTSEAT Leon Supercopa
14 Andreas PfisterHWRTSEAT Leon Supercopa
15 Damian SawickiBurgmann RacingSEAT Leon Supercopa
17 Wolfgang KleinTLM Team LauderbachSEAT Leon Supercopa
18 Nicole MüllenmeisterTLM Team LauderbachSEAT Leon Supercopa
19 Matthias LugerTLM Team LauderbachSEAT Leon Supercopa
21 Urs SondereggerT.A.C. Race SolutionsSEAT Leon Supercopa
22 Felipe Fernández LaserT.A.C. Race SolutionsSEAT Leon Supercopa
23 Nico BastianT.A.C. Race SolutionsSEAT Leon Supercopa
30 Christina SurerSEAT DeutschlandSEAT Leon Supercopa
 
Kalender 2008
13.04.08 Hockenheim
20.04.08 Oschersleben
20.05.08 Lausitzring
29.06.08 Norisring
13.07.08 Zandvoort
28.07.08 Nürburgring
05.10.08 Bugatti
26.10.08 Hockenheim

Mestre:
2005: Thomas Marschall
2006: Florian Gruber
2007: Thomas Marschall
2008: Nicki Thiim
2009: Thomas Marschall
2010: Andreas Simonsen
2011: Elia Erhart

 

Tidligere udenlandske klasser

Tidligere udenlandske klasser

 

TWS

Telefonica World Series